Umenie Dialógu

MICHALA ŠEVČÍK

Mentorka autentickej a empatickej komunikácie

Moje poznatky vychádzajú z viac ako 200 hodín kurzov o Nenásilnej komunikácii, ktorú stále študujem a trénujem u najskúsenejších odborníkov. Zároveň do toho zahrňam aj informácie zo sebarozvojových kurzov (napr. Lenky Lutonskej, Esther Perrel, Gabor Mate), lebo slová len odzrkadľujú energiu, z ktorej vychádzajú a preto ma zaujíma aj ten mindset a energia, ktorá je za nimi.

Vďaka mojím predchádzajúcim 10 ročným skúsenostiam z korporátneho sveta, a aj 10 ročným skúsenostiam v roli mami (troch detí), mám predstavu, aké sú doma či v práci, konflikty a rada tieto skúsenosti lídra aj tímového hráča prepájam.

MICHALA ŠEVČÍK

Mentorka autentickej a empatickej komunikácie

Moje poznatky vychádzajú z viac ako 200 hodín kurzov o Nenásilnej komunikácii, ktorú stále študujem a trénujem u najskúsenejších odborníkov. Zároveň do toho zahrňam aj informácie zo sebarozvojových kurzov (napr. Lenky Lutonskej, Esther Perrel, Gabor Mate), lebo slová len odzrkadľujú energiu, z ktorej vychádzajú a preto ma zaujíma aj ten mindset a energia, ktorá je za nimi.

Vďaka mojím predchádzajúcim 10 ročným skúsenostiam z korporátneho sveta, a aj 10 ročným skúsenostiam v roli mami (troch detí), mám predstavu, aké sú doma či v práci, konflikty a rada tieto skúsenosti lídra aj tímového hráča prepájam.

Komunikácia bola vždy moja vášeň. Dostala som dar vedieť si všetko
vyargumentovať, stáť si za svojím a presvedčiť ostatných, aby bolo všetko tak, ako
chcem ja. Vznikali konflikty, ktoré som nevedela riešiť a všimla som si, že druhí
začali robiť to čo chcem, len aby bol pokoj. Rýchlo som však pochopila, že
komunikovať takýmto spôsobom je krátkozraké.

Ako teda komunikovať tak, aby ľudia nerobili niečo len zo strachu, viny alebo hanby?
Ako umožniť druhému vyjadriť svoj názor bez obáv, že to ohrozí moje nápady či raní
moje ego? Ako ho počúvať a pochopiť jeho zmýšľanie? Ako si určiť svoje hranice
s ohľadom na druhých?

Odpoveď som našla v koncepte „Nenásilná komunikácia“, ktorý vníma komunikáciu
veľmi komplexne a začína načúvaním seba. Preto sa stal aj základom šírenia
Umenia Dialógu.

“Pomáham ľudom vnímať, pomenovať a zdieľať to, čo je v nich živé a vyjadriť to tak, aby to druhá strana vedela prijať. Tak, aby cez autentické vyjadrovanie sa a empatické počúvanie došlo k hlbokému spojeniu.”

Michala

Som Michala Ševčík, pochádzam z Bratislavy a momentálne žijem v Amsterdame so svojím manželom a deťmi. Počas života som navštívila rôzne kúty sveta, kde som niekoľko rokov žila – Čile, Mexiko, Hong Kong, Moskva. Vždy bola vo mne túžba porozumieť iným ľuďom, preto som sa v každej krajine ako prvé učila ich
miestny jazyk, aby som porozumela ich mentalite.

“Želám vám, aby ste vedeli riešiť konflikty“… povedala mi na prvej svadbe najstaršia hostka (skúsená, múdra a teraz už 90r. babička) a ja som si v duchu vravela: „No to snáď nie, veď ja dúfam, že žiadne konflikty predsa nebudú.“

A ani neboli.

Pretože asi všetko bolo, podľa mňa. A bez konfliktov vzťah asi nemôže existovať.

V druhom manželstve sme sa rýchlo rozrástli. V domácnosti sme boli dve veľmi silné osobnosti, ktoré boli často vystavené krízovým situáciám (starostlivosť o malé dieťa, veľké tlaky a ambície v práci, snaha nájsť v živote rovnováhu). Obozretná komunikácia sa stala
nutnosťou, keďže schopnosť a kapacita absorbovania konfliktov je v takých situáciách už naozaj veľmi obmedzená. Ak sa do toho ešte pridajú neštandardné podmienky, napríklad život v cudzine bez podpory rodiny, časté sťahovanie a vytváranie nových vzťahov….to všetko tlak len zvyšuje a  tak sa umenie dialógu stáva nevyhnutným k prežitiu a tvoreniu.

Aby sme nezostali len pri prežívaní.

Našťastie stačí, keď sa to naučí aspoň jeden v rodine!

Vnímala som, ako veľmi vplýva na deti to, ako komunikujem ja s okolím a že len rešpektujúca komunikácia k deťom stačiť nebude. Nasávať budú všetko, nie len moje slová, ale aj tú energiu a postoj, s akým ich hovorím.

Rebelujem, podriaďujem sa, navonok milá ale vnútri trpím, alebo sa vyjadrujem seba-vedome, pevne a láskavo?

A ako to dosiahnuť? Ako mať súcit a to seba-vedomie?

V tom čase som netušila, ako má vyzerať zdravé a zrelé riešenie konfliktov, uzmiernenie sa, nastavovanie si hraníc, či reakcia na slová, ktoré nás nesmierne bolia a prídu nám, že už sú úplne cez čiaru a nemôžu byť tolerované. Začala som si teda čítať knihy a pozerať videá o nenásilnej komunikácii, no veľké zmeny sa udiali až po tom, čo som začala chodiť na kurzy a všetko trénovať doma.

“Keď vidím, že niekto prechádza podobným príbehom ako ja, tak moje srdce úplne podskočí, pretože viem, že mu môžem pomôcť.”

Mojím cieľom je nielen spojiť ľudí so svojimi túžbami a potrebami, ale sprístupniť im techniky, ktoré vedú k ich naplneniu. 

Mojom túžbou je prispieť k mieru a slobode v nás a medzi nami tak, aby sme vytvárali život bez násilia na nás či na druhých. Dúfam, že to čo učím teraz, bude pre nás v budúcnosti, tak prirodzené, že sa to už nebude musieť učiť. Dúfam, že deti to budú od nás nasávať automaticky a komunikácia, ktorou si ubližujeme bude len veľmi zriedkavá.

Ako pomáham?

Počas konzultácií a kurzov mi často prichádzajú intuitívne vhľady, čo má byť povedané, čo daný človek potrebuje vedieť, aby sa mohol posunúť ďalej. Rada používam aj karty, pretože cez nich viem sprístupniť klientom text, ktorý v nich stimuluje to, čo potrebujú vidieť, aby prišlo k hlbšiemu poznaniu. Vyskúšaj si aj ty empatické počúvanie.

Ak si chceš rezervovať konzultáciu alebo máš nejaké otázky, tak ma neváhaj kontaktovať.

ONLINE WORKSHOP ZADARMO - UŽ ČOSKORO

Od frustrácie k rovnováhe

Čo môžeme urobiť, keď sa nám niečo nepáči.

30. 09. 2024 o 18.30